gmat邏輯問題
gmat邏輯問題
7.Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag,whereas dehydrated instant potatoes cost,on average,about $3 per pound.It can be concluded that some consumers will pay 15 times as much for convenience,since sales of this convenience food continue to rise.
Which of the following if true,indicates that there is a major flaw in the argument above?
(A) Fresh potatoes bought in convenient 2-pound bags are about $1 a bag,or 2 1/2 times more expensive than fresh potatoes bought in a 10-pound bags.
(B) Since fresh potatoes are 80 percent water,one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.
(C) Peeled potatoes in cans are also more expensive than the less convenient fresh potatoes.
(D) Retail prices of dehydrated potatoes have declined by 20 percent since 1960 to the current level of about $3 a pound
(E) As a consequence of labor and processing costs all convenience foods cost more than the basic foods from which they are derived.
為啥選B不選A
7.Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag,whereas dehydrated instant potatoes cost,on average,about $3 per pound.It can be concluded that some consumers will pay 15 times as much for convenience,since sales of this convenience food continue to rise.
Which of the following if true,indicates that there is a major flaw in the argument above?
(A) Fresh potatoes bought in convenient 2-pound bags are about $1 a bag,or 2 1/2 times more expensive than fresh potatoes bought in a 10-pound bags.
(B) Since fresh potatoes are 80 percent water,one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.
(C) Peeled potatoes in cans are also more expensive than the less convenient fresh potatoes.
(D) Retail prices of dehydrated potatoes have declined by 20 percent since 1960 to the current level of about $3 a pound
(E) As a consequence of labor and processing costs all convenience foods cost more than the basic foods from which they are derived.
為啥選B不選A
英語人氣:176 ℃時間:2020-05-19 02:16:58
優(yōu)質(zhì)解答
題干的意思是一種方便的脫水土豆比新鮮土豆價格貴15倍,因此,這種方便的脫水土豆銷量上升了,說明消費(fèi)者愿意為這種方便付出15倍的價格.問題是這種說法的錯誤在哪.A、方便的新鮮土豆價格是1美元2磅,比單純的新鮮土豆貴1.5倍.這個方便的新鮮土豆是一個無關(guān)條件,題目中沒有提到這個東西.因此,這種價格的比較也沒有意義,這個選項是無關(guān)選項.B、由于新鮮土豆含有80%的水份,因此一磅脫水土豆等于5磅新鮮土豆.這說明生產(chǎn)脫水土豆的成本比新鮮土豆要高,那么消費(fèi)者為了方便的脫水土豆支付高價,不僅僅是因為它方便,同時也是因為它的成本高.即:消費(fèi)者并不僅僅是因為方便就支付了15倍的高價.這正好是題目論點的錯誤所在.
我來回答
類似推薦
- gmat邏輯問題
- GMAT 邏輯問題
- GMAT邏輯
- 關(guān)于GMAT邏輯的題
- 兩輛卡車從甲城開往乙城,第一輛卡車每小時行30千米,第二輛卡車比第一輛遲開2小時,結(jié)果兩輛卡車同時到達(dá)乙城,已知甲城到乙城的距離是180千米,第二輛卡車每小時行多少千米?
- 求導(dǎo)數(shù)y=√x(sinx+cos1)
- 英語作文 my vocational school lief my future career plan success with english 作文咋寫呀
- 用詩句 名言警句 歇后語天空
- 舉例說明物體運(yùn)動狀態(tài)發(fā)生改變的幾種情況有哪些?
- 如圖,在Rt△ABC中,∠ABC=90°,∠C=60°,BC=2,D是AC的中點,以D作DE⊥AC與CB的延長線交于E,以AB、BE為鄰邊作長方形ABEF,連接DF,求DF的長.
- I eat some sated,but I don't like _____.A it B them選哪個?
- 英語翻譯
猜你喜歡
- 1用彈簧測力計測得石塊重為9.8N,若把石塊的一半侵入水中,彈簧測力計的讀書為7.84N,
- 2函數(shù)=sinx+根號3cosx,定義域A=(0,2π) 1)求函數(shù)值域 2)求函數(shù)單調(diào)遞增區(qū)間
- 3英語句型轉(zhuǎn)換一題We can go to the Great Wall on foot.(保持句意不變)
- 4把8個同樣大的小正方體拼成一個大正方體,已知每個小正方體的表面積是72平方厘米,拼成的大正方體的表面積是多少平方厘米?
- 5world怎么讀
- 6姥姥的剪紙技藝可以用什么詞語來形容
- 78千克豆角和9千克西紅柿共值67.2元;9千克豆角和8千克西紅柿共值68.8元.問豆角和西紅柿的單價各是多少?
- 8一個鐘面的時針長10cm,分針長14cm,它們個子轉(zhuǎn)一圈,分針比時針多掃過多大面積?
- 9如圖所示,在某一真空空間,有一水平放置的理想平行板電容器充電后與電源斷開,若正極板A以固定直線OO′為中心沿豎直方向作微小振幅的緩慢振動時,恰有一質(zhì)量為m帶負(fù)電荷的粒子(不
- 10It takes five minutes to ride a bike to the markert from my home 同義句是什么?
- 11傳輸線理論中什么時候不考慮反射波
- 12你能從每組中僅換一個數(shù)字,使每組數(shù)字和相等(4,5,7,9,1)(5,5,3.,3.,1)(2,10,6,8,3)